Recept na švestkovou omáčku.

Recept na švestkovou omáčku s použitím nožů Paring 

Švestková omáčka představuje český kulinářský poklad, a právě nyní, kdy je sezóna švestek v plném proudu, je pravý čas si tento pokrm uvařit. Švestky dokáží podtrhnout chuť pečené zvěřiny, jehněčího masa či uzených specialit, proto je tato omáčka tak oblíbená. V tomto článku vám přinášíme jednoduchý a osvědčený recept na přípravu švestkové omáčky, a rovněž vám poradíme, které nože jsou ideální právě pro zpracování švestek.

švestková omáčka2

 

Recept na švestkovou omáčku z povidel:

Suroviny:

500 g švestek

80 g švestkových povidel

1 menší cibule

2 stroužky česneku

1 skořicový proutek

3 hřebíčky

1 lžíce másla

250 ml vývaru (z vepřového masa nebo zeleninový)

Sůl a pepř podle chuti

 

Postup:

  1. Příprava švestek: Nejprve důkladně omyjte švestky, zbavte je pecek a nakrájejte na menší kousky. Pro tuto detailní práci se skvěle hodí nože na ovoce a zeleninu, které snadno odstraní pecky i z menších švestek a umožní přesněji nakrájet malé kousky ovoce.
  2. Příprava základu: Cibuli a česnek nakrájejte nadrobno. Na pánvi rozehřejte máslo a osmahněte cibuli do zlatova. Přidejte česnek a krátce restujte, dokud nezačne vonět.
  3. Přidání švestek: Přidejte nakrájené švestky do pánve k cibuli a česneku. Přidejte skořicový proutek a hřebíčky pro výraznější chuť. Smažte švestky asi 5-7 minut, dokud nezačnou měknout.
  4. Zalití vývarem: Přilijte vývar z masa a přidejte švestková povidla pro výraznější chuť. Nechte omáčku provařit asi 10 minut na středním plameni. Následně odstraňte skořici a hřebíčky.
  5. Mixování omáčky: Omáčku rozmixujte pomocí mixéru nebo šťávy, dokud nedosáhnete hladké konzistence. Pokud je omáčka příliš hustá, můžete přidat trochu vývaru.
  6. Ochucení a dochucení: Omáčku osolte a opepřete podle své chuti. Případně můžete přidat trochu cukru nebo medu, pokud preferujete sladší omáčku.
  7. Dokončení omáčky: Omáčku nechte povařit ještě asi 5 minut, aby se všechny chutě dobře propojily.
  8. Servírování: Hotovou švestkovou omáčku podávejte teplou k pečené zvěřině, jehněčímu masu či vepřovému uzenému jazyku. Ozdobte ji několika celými švestkami pro efektní prezentaci.

2            1            3

Nůž loupací a zdobící Xinzuo® Paring B1H (3,5")