Průvodce broušením nožů

Každý vášnivý kuchař nebo milovník nožů si musí uvědomit, že ostří nože je základním kamenem efektivního vaření. Bez ohledu na to, zda se jedná o přípravu masových jídel nebo jemné krájení zeleniny, dobře nabroušený nůž je nezbytností. Existuje několik způsobů, jak dosáhnout perfektně ostří nože, a mezi nejběžnější patří broušení nožů pomocí kamene, ocílkování a brusných sad.

Broušení pomocí ručních brousků

Broušení nože brousky z kamene nebo diamantovými brousky  je tradiční a oblíbená metoda, která umožňuje precizní kontrolu nad tvarem a úhlem ostří. Proces spočívá ve vedení ostří nože proti broušecímu kameni s pevným úhlem a tlakem. Pokud nechcete do pomůcek k broušení příliš investovat, je toto Vaše volba. 

Výhody: Levné vstupní náklady, vodící úhelník (u kamenných brousků), nepotřebujete žádné další pomůcky

Nevýhoda: Delší doba broušení jednoho nože (cca 20 minut)

Bousky z kamene      Diamantové brousky

        Brousekzel_5

Ostření pomocí ocílky

Ocílkování je rychlá metoda, která slouží k oživení již dobře nabroušeného nože. Ocílka je obvykle vyrobena z tvrdého kovu, jako je ocel nebo keramika, a má za úkol vyrovnat mikroúlomky na ostří nože. Zde je postup pro ocílkování nože. Ocílka by měla být součástí káždé kuchyně. Velmi často se totiž stává, že lidé své nože brousí, ačkoli nejsou ještě tupé a stačilo by jejich ostří "přetáhnout" ocílkou.

Výhoda: Velmi lehce srovnané ostří během pár tahů

Nevýhoda: Pokud je již nůž tupý, ocílka nepomůže

Naše ocílky

ocilkaSR_1a

Brousící sady

Pro ty, kteří preferují jednoduchost a pohodlí, jsou k dispozici naše brusné sady KMFS, které obsahují různé typy brusných kamenů, které umožňují širokou škálu možností pro broušení nožů podle individuálních potřeb. Jedná se o skvělý výrobek české firmy, který byl vymyšlen a vyroben tak, aby broušení zvádl opravdu každý, došlo k minimálnímu úbytku materiálu nože a nože byly nabroušeny opravdu profesionálně.

Výhody: profesionální broušení, přesný úhel broušení, minimální úbytek materiálu, relativně krátká doba broušení nože (cca 5 minut)

Nevýhody: vyšší pořizovací cena

Brousící sady KMFS

Schránka 04

Závěr

Broušení nožů je důležitou dovedností pro každého, kdo si cení kvalitního vaření. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro tradiční kamenné broušení, rychlé ocílkování nebo využití moderních brousících sad, je důležité věnovat pozornost správné technice a zachovat ostří nožů v optimálním stavu. S tímto průvodcem byste měli být schopni dosáhnout perfektní ostrosti nožů a vychutnat si maximální výkon při vaření.