O kuchyňská prkénka je třeba pečovat. Víte ale jak?

Kuchyně je srdcem domova a správná údržba nástrojů, jako jsou prkénka, je zásadní pro dlouhou životnost a optimální funkčnost. V tomto článku se zaměříme na správné postupy údržby kuchyňských prkének, abyste mohli v kuchyni pracovat bezpečně a efektivně.

               prkno_5                                Schránka 05

Údržba kuchyňských prkének

  1. Pravidelné čištění: Po každém použití prkénko důkladně opláchněte teplou vodou. Poté nechte vyschnout na vzduchu. Pravidelná hygiena je základem pro udržení čistoty a prevenci šíření bakterií.

  2. Olejování a voskování prkénka: Dřevěná prkénka je vhodné pravidelně olejovat. Olejem zabraňujete vysychání dřeva a prodlužujete životnost prkénka. Použijte k tomu vhodný olej nebo vosk, naneste tenkou vrstvu oleje na celou plochu prkénka a nechte vsáknout. Dřevo je totiž miluje!!!

  3. Odstranění skvrn a zápachu: Pokud se na prkénku objeví skvrny od potravin nebo nepříjemný zápach, očistěte ho směsí soli a citronu. Naneste směs na postiženou oblast, nechte působit a poté opláchněte teplou vodou.

  4. Vyhněte se namáčení: Nekladte prkénko do vody nebo nechte dlouhodobě namočené, aby nedošlo k deformaci nebo poškození dřeva. Mytí v myčce je také naprosto nevhodné. Vysoká teplota v kombinaci se saponáty ze dřeva vyplavuje oleje, které jsou v odolnosti proti vodě zásadní. Tablety do myčky jsou často mnohem agresivnější než běžné saponáty, je proto vhodné mýt dřevěné výrobky ručně. V myčce je navíc nádobí mnohem delší dobu vystavené vodě – opláchutí ve dřezu nám zabere půl minuty, zatímco běžný program myčky může trvat i několik hodin. Největším nepřítelem dřeva je totiž voda. Když se dostane do jeho struktury, tak dřevo nabobtná a mírně se zvětší. Při schnutí se opět zmenšuje, nicméně zvláště při opakovaném dlouhém namáčení a rychlém sušení má dřevo tendenci kroutit se a praskat.

  5. Dřevěné výrobky je důležité po omytí nechat řádně vyschnout. Ale pozor, dřevo nikdy nesušíme na přímém zdroji tepla. Mokré dřevo je při rychlém sušení náchylnější ke kroucení a praskání. Ideální je dřevěné výrobky po omytí nechat na odkapávači s dobrým přístupem vzduchu.