Materiály rukojetí kuchyňských nožů

Základem rukojetí nožů od DAMANO je kvalitní dřevo, které se na jejich výrobu používá již desítky let. Čerpáme ze zkušeností kuchařských mistrů a zároveň je naší prioritou i kvalita, stálost a elegantní design nože. 

Každému se líbí něco jiného

Snažíme se nabízet širokou škálu rukojetí používaných k výrobě nožů. Na své si přijdou všichni, ať už máte rádi hnědou, černou či jinou specifickou barvu. Podívejte se s námi blíže na popis jednotlivého druhu a dřeva, které na rukojeti naši mistři používají.

Eben

Ebenové dřevo je extrémně tvrdé, s vysokou hustotou. Má velmi jemnou strukturu, dá se vyleštit do vysokého lesku. Stromy rostou typicky v nižších nadmořských výškách tropických lesů. Rostou pomalu a zralosti dosahují ve věku mezi 60-200 lety. Stromy jsou poměrně malého vzrůstu a jsou velmi vzácné. Všechny druhy mají velmi úzkou, šedobílou běl a velmi tmavé, někdy zcela černé jádro.

Hustota ebenu je silně závislá na druhu, obvykle dosahuje asi 1000 kg/m³. Dřevo je možné díky jeho hustotě potopit ve vodě. Jde o dřevo velmi tvrdé, obtížně obrobitelné, se sklonem k odštipování, ale velmi dobře se leští.

Cle_2

Palisandr

Palisandr je druh exotického vzácného dřeva červeno-hnědé barvy, někdy s fialovými podtóny a černým rýhováním. Vyniká tvrdostí, trvanlivostí a akustickými vlastnostmi. Palisandrové dřevo (zkráceně Palisandr) se  získává z exotického stromu Dalbergie (anglicky označováno jako Rosewood). Na světě existuje několik druhů.

Palisandr je velmi odolné a trvanlivé dřevo, které v nezměněné podobě vydrží dlouhé roky. Tím, že je tvrdé, tak se vyhne menším nerovnostem a otlakům, které vznikají při nárazu. Má úžasnou škálu barev. Na druhou stranu se pro svoji tvrdost těžko zpracovává. Strom Dalbergie roste pomalu a trvá mu i 200 let, než se začíná zpracovávat. 

San_4

Pakka

Pakkawood je mimořádně kvalitní a krásné dřevo. Je to dřevo pevné a odolné, krásně vypadá, je stabilní a mimořádně odolné vůči vlhkosti a jiným nepříznivým vlivům. Pakkawood je impregnován epoxidovou pryskyřicí, díky níž je vysoce odolný proti vodě a povětrnostním vlivům. Na konci výrobního procesu se Pakkawood brousí a vyleští, aby se dosáhlo hedvábného lesku. Pakkawood je velmi silný a odolný materiál, který udržuje svůj tvar a zůstává stálobarevný.

Car_1

Platanové dřevo

Dřevo platanů je středně tvrdé, špatně štípatelné, se širokou bělavou nebo nažloutlou bělí a se světle hnědým jádrem. Stromy dorůstají délky 25 - 30 metrů. Dřevo se poměrně dobře opracovává, mohou tak vzniknout složitější tvary. 

Chef_3

Santalové dřevo

Santalové dřevo je exotické, těžké vonné dřevo, získávané zejména ze stromu santalovníku bílého. Dobře se opracovává a má stálé vlastnosti. Je velmi přizpůsobivé jakýmkoli designovým požadavkům. Dřevo má vysoký obsah vonných silic ve formě aromatického oleje. Strom dorůstá výšky až 9 metrů. Dřevo je těžší, s krásnými jemnými pláty. Pro svoje vlastnosti bývá často používáno i v kosmetice a má desinfekční účinky. 

San_4

G10

G10 je odolný kompozitní materiál, který se vyrábí lisováním skelné tkaniny a pojí se epoxidovou pryskyřicí. G10 je vhodný na výrobu střenek a rukojetí nožů. Jedná se o extrémně odolný materiál s výbornou obrobitelností a zajímavou kresbou. Má minimální nasákavost tekutin a široké spektrum využití. Je pevný, tvrdý a lehký.

4

Padauk

Padauk je konzistentní tvrdé a těžké dřevo se širokou škálou zabarvení, které je v přírodě odolné vůči hmyzu. Je specifické svou naoranžovělou barvou. Dřevo je při použití je výjimečně tvarově stabilní. Padouk je velmi trvanlivé dřevo proslulé svoou odolností proti hnilobě. Je hojně používáno také na nábytek a v interiérové truhlařině.

Cleaver_3

 

Vyzkoušejte nože od DAMANO - nože, které vám padnou do ruky!