Rozdíl mezi damaškovou a německou ocelí

Každý z těchto druhů nožů má svoje typické charakteristické vlastnosti, které odrážejí kuchařské umění mistrů kuchařského cechu příslušné země.

Německé nože

Pro německou ocel je charakteristická její pevnost. Jedná se o nejrozšířenější nože v rámci světa. Ve srovnání s damaškovými noži mají větší hmotnost, ale menší tvrdost oceli, která se pohybuje mezi 56 - 58° Rockwella. 

Nože s německou ocelí se brousí ve větším úhlu, než nože damaškové. I když v současné době můžeme zaznamenat, že se brousí do menších úhlů, než bývalo zvykem. Vyrábí se za pomoci moderních technologií a mají pevnou syntetickou rukojeť. 

Nůž má velmi pevnou konstrukci, je odolnější a při pádu máte daleko větší šanci, že se nepoškodí. Je využitelný při krájení všech druhů surovin a amatérský kuchař s ním prakticky pokrájí úplně všechno. Je třeba vyzdvihnout jeho snadnější práci s velkými kusy masa.

Damaškové nože

Tradiční japonské nože mohou mít broušenou ocel pouze z jedné strany, ale v současnosti se setkáváme i s broušením nože z obou stran. Brousí se v menším úhlu než nože německé (doporučujeme 10 - 15°). 

Čepel damaškového nože je vrstvená. V naší nabídce se nejčastěji setkáte se 67 vrstvami oceli. Čepel má i vyšší tvrdost, která je udávána okolo 63° Rockwella. 

Damaškové nože mají nižší hmotnost, než nože německé. Na druhou stranu jsou křehčí a náchylnější k poškození. Jejich čepel působí až mysticky a pokud se o nůž dobře staráte, zajistíte mu dlouholetou neměnnost vlastností a s jeho ostrostí budete opravdu spokojeni

U damaškových nožů můžeme vyzdvihnout rychlost, obratnost a eleganci. Proto si získávají stále větší oblibu. 

TIP na článek: Co je to damašková ocel a jak poznat pravou?

Závěr - jaký nůž vybrat?

Každému vyhovuje jiný nůž. Estetické vnímání i vnímání vlastností nože samotného je odlišné a je třeba přijít na to, co kuchaři  vyhovuje. Někdo preferuje jednoduchost, jiný má rád mystickou strukturu oceli.

Pokud je hledáte kvalitu, budete spokojeni s oběma variantami. 

Vybrat nůž od DAMANO

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení